Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği

Burun Estetiği Uygulaması

Burun görünümünü ya da burnun fonksiyonlarını düzeltmek amacıyla gerçekleştirilen burun estetiği yani rinoplasti estetik cerrahi işlemler arasında yer alır. Burnun hem kemik hem de kıkırdak dokusu şekillendirilerek yapılan ameliyatta sadece burnun görünümünü daha iyi noktaya taşımak değil aynı zamanda nefes almak ile ilgili problemlerin giderilmesi de sağlanır.

Burun Estetiği Öncesinde Neler Değerlendirilir?

·Hastanın talepleri ve şikayetleri
·Burun ucu ile dudak arası arasındaki açı
·Burun ile alın arasındaki açı
·Nefes alma fonksiyonu
·Burundaki kıkırdak dokunun yerleşimi, ebatları ve simetrik yapısı
·Burun ucunun genişliği

Genel bir değerlendirme yapıldıktan sonra hastanın talep ve şikayetleri doğrultusunda nasıl bir cerrahi müdahale gerçekleştirileceğine karar verilir.

Burun Estetiği İçin Uygun Yaş Nedir?

Dokuların yerleşiminin tamamlanması gibi bazı hususlar nedeniyle burun estetiği ameliyatının 18 yaşından önce yapılması önerilmez. Ancak nefes almakta güçlük çekmek gibi bazı sağlık sorunları yaşanması halinde daha erken ameliyat yapılması da mümkündür.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen estetik burun ameliyatı yapılacak işleme göre süresi değişen bir cerrahi müdahaledir. Genellikle 1,5 ila 2 saat içerisinde tamamlanır. Ancak küçük bir müdahale söz konusu olduğunda işlemin süresi de kısalabilir. Bazı hastalarda kıkırdak doku alınması ve burun bölgesine transfer edilmesi gerekebilir. Bu durumda ameliyatın süresi de uzayabilir. Cerrahi müdahalenin tamamlanmasının ardından burun içerisine genellikle silikon tampon yerleştirilir. Tamponun burun şeklinin korunması için bir hafta kalması gerekir. Sonrasında tampon çıkarılır ve 1 hafta plastik atel kullanılır.

Estetik Burun Ameliyatı Ağrıya Neden Olur mu?

Cerrahi bir müdahale söz konusu olduğundan hafif bir ağrı oluşması mümkündür. Ancak ameliyattan hemen sonra hastaya güçlü bir ağrı kesici iğne yapılır. Sonrasında ağrının oluşması halinde ağrı kesici ilaç alımı yeterlidir. Gelişen teknikler sayesinde artık burun ameliyatı sonrasında çok ciddi ağrılar yaşanmamaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatında İyileşme Süreci Nasıl?

Ameliyatın ardından burun çevresinde ve yüzde hafif şişliklerin oluşması, hafif morluklar meydana gelmesi normal kabul edilir. Buz kompresi uygulayarak şişliklerin kontrol altında tutulması mümkündür. Bu görünüm yaklaşık 3 gün içerisinde ortadan kaybolur. Estetik burun ameliyatından 2 hafta sonrasına kadar doku iyileşmesi devam etmektedir. Bu sürede küçük solunum problemleri yaşanabilir sonrasında bu problem de ortadan kalkar. Bir ay boyunca hafif şiş bir burun hissi yaşanabilir. Fakat dışarıdan böyle bir görünüm olmaz. Nadiren hastanın burundaki şişlik hissi 6 aya kadar uzayabilir.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

·Ameliyattan sonraki 2 ay içerisinde gözlük kullanılmamalıdır.
·3 ay boyunca burun darbelere karşı korunmalıdır.
·Sauna, hamam gibi buharın fazla olduğu ve sıcak mekanlara gidilmemesi gerekir.
·Güneş banyosundan birkaç ay uzak kalmak gerekir.
·İki hafta spor ve egzersiz yapılmaması, ilk birkaç gün uzun yürüyüşlerden kaçınılmazı gerekir.

Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Estetik burun ameliyatı sadece burunun uç kısmına da yapılabilir. Tipplasti olarak adlandırılan burun ucu ameliyatı düşük burun ucu görünümünü düzgünleştirmek ya da burun ucundaki asimetrik görünümü değiştirmek için yapılır. Aynı zamanda kalkık bir burun ucu görünümü elde etmek için de burun ucu ameliyatı işlemi tercih edilebilir. Burnun uç bölümündeki kıkırdak doku ve aynı zamanda yine uç kısımda yer alan yumuşak dokular üzerinde cerrahi müdahale yapılır. Burun ucu estetiği burun estetiğinden çok daha kısa süren bir ameliyattır ve genellikle genel anesteziye ihtiyaç duyulmamaktadır. Burun estetiği ameliyatından çok daha kısa bir iyileşme süresine sahip olan bu işlem morluk ve şişliklerin de çok daha az oluştuğu bir ameliyattır.

Açık Burun Ameliyatı ile Kapalı Burun Ameliyatı Arasındaki Fark Ne?

Açık burun ameliyatları esnasında kolumella olarak adlandırılan bölgeye yani burnun orta kısmına kesi uygulanarak yapılır. Kemik üzerinden kıkırdak doku kaldırılır ve gerekli müdahale gerçekleştirildikten sonra doku ile burun derisi yeniden kemik üzerine yerleştirilir. Kapalı burun ameliyatında ise kesiler burun deliğinin içerisine yapılır. Her iki yönteminde birbirine üstün olduğu durumlar vardır. Yönteme hasta ve doktorun bir arada karar vermesi en doğru seçimdir.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.