Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Endoskopik Orta Yüz Germe

Endoskopik Orta Yüz Germe Estetiği

Yüz germe ameliyatları ile çok daha genç bir görünümü yakalamak mümkündür. Uygulanan kesi ile derinin gerdirilmesi, sarkık görünümün ortadan kaldırılması amacıyla gerçekleştirilen ameliyat teknikleri ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Halk arasında izsiz ameliyat olarak da bilinen endoskopik yüz germe estetiği (endoskopic midface lifting) sık tercih edilen tekniklerden biridir. Dokuların doğal olarak bulunması gereken yere yerleştirilmesi ve beraberinde sıkılaşması amacıyla yapılan estetik bir müdahale olan bu teknik, orta yüz bölgesine uygulanır. Ameliyat kamera kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Hatta ameliyatın “endoskopik” olarak adlandırılmasının nedeni, ucunda ışık bulunan ve endoskop adı verilen cihaz yardımı ile cerrahi müdahalenin gerçekleştirilmesidir.

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat kesi uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Yaklaşık olarak 1 cm ila 2 cm kalınlığında kesi uygulanır ve endoskopla operasyonun yapılacağı doku bölgesine ulaşılır. Bu uygulamada çok uzun kesilere gerek duyulmaz, ameliyat sırasında son derece ince olan kanüller kullanılır. Dokunun görüntüsü endoskop yardımı ile cihaz monitörüne yansıtılır ve hekim de bu görüntüleri izleyerek orta yüz germe ameliyatını gerçekleştirir.

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı ile Neler Yapılabilir?

Orta yüz bölgesine pek çok müdahale gerçekleştirilmektedir. Hatta açık yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılarak sadece orta yüz bölgesine değil, tüm yüz ve boyun bölgesine müdahale edilebilmektedir. Genellikle orta yüz bölgesi ile ilgili şikâyetleri ortadan kaldırma amaçlı olarak uygulansa da, cildin ihtiyacı doğrultusunda farklı amaçlarla da yapılabilen endoskopik yüz germe ameliyatı ile müdahale edilebilen bölgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

·Kaşlar kaldırılabilir ve kalkık kaş görünümü ya da kalkık kaş ucu görünümü yakalanabilir.
·Alın bölgesi gerilebilir ve böylece daha gergin bir cilt görünümü elde edilebilir.
·İki kaş arasında oluşan mimiklere bağlı kırışıklık yok edilebilir. İki kaş arasında botoks etkisi elde edilebilir ve bu etki botoks gibi geçici değil, kalıcı olur.
·Yanaklardaki ağ yukarıya çekilebilir ve böylece sarkık yanak görünümü ortadan kaldırılabilir.
·Elmacık kemikleri üzerinde dolgun bir görünüm elde edilebilir.
·Gözün kenarındaki doku hafif şekilde yukarıya alınabilir. “Badem göz” olarak adlandırılabilen göz çevresi görünümü yakalanabilir.
·Klasik yüz germe ameliyatı ile birlikte endoskopik yüz germe işlemi yapılarak boyun bölgesindeki sarkık deri görünümü ortadan kaldırılabilir.
·Çene altı dokusu gerginleştirilebilir.
·Ağız köşesindeki deri yukarıya doğru çekilebilir.

Endoskopik Orta Yüz Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirilir ve hasta işlem esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Ameliyatın süresi 2,5 saat ila 4 saat arasında değişmektedir. Eğer açık yüz germe ameliyatı ile birlikte orta yüz germe ameliyatı gerçekleştirilirse bu durumda cerrahi müdahalenin süresi de uzar. Bir anlamda yüz bölgesinde uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne ve işleme bağlı olarak operasyonun süresinin de değişiklik göstermektedir.

Endoskopik Orta Yüz Germe Ameliyatında Cilt Çıkarılır mı?

Cildin durumuna ve sarkıklık düzeyine bağlı olarak orta yüz germe estetiği esnasında çok az oranda cilt çıkarılabilir. Ancak cilt çıkarılmadan da yapılabilir. Bu sorunun yanıtı, hastanın deri durumu ile sarkıklık seviyesine bağlı olarak değişmektedir.

Endoskopik Orta Yüz Germe Ameliyatında İz Kalır mı?

Tüm cerrahi ameliyatlarda kesi uygulanması halinde ciltte çok hafif bir iz kalır. Bu ameliyatta kesiler saç derisi içine zig zag dikişlerle uygulanıp, izlerin daha az belirgin olması sağlanmaktadır. Saçlı deride kalan ve çok hafif olan izler dışarıdan pek belli olmuyor.

Endoskopik Orta Yüz Germe Estetiğinin İyileşme Süresi Nedir?

Ameliyat sonrasında ciltte hafif ödem oluşması ve aynı zamanda hafif morlukların meydana gelmesi gayet normal bir durumdur. Bazı hastalarda oluşan ödeme hafif şişlikler de eşlik edebilir. Hastanın cilt durumuna bağlı olarak ödem, şişlik ve çok hafif düzeyde olan morluklar 2 haftaya kadar ortadan kalkar. Ender durumlarda bu süre 3 haftaya kadar uzayabilir. Cerrahi müdahaleye bağlı etkilerin tamamen ortadan kalkması maksimum 1 ay sürer. Hasta 10 gün sonra iş ve sosyal yaşantısına geri dönebilir.

Endoskopik Orta Yüz Germe Estetiğinin Etkisi Kalıcı mı?

Endoskopik yüz germe ameliyatı ile elde edilen sonuçlar, diğer medikal estetik uygulamaları ile kıyaslandığında etkisi oldukça uzun sürelidir. Ancak cildin yaşlanmaya devam ettiği de unutulmamalıdır. Dolayısıyla ameliyat sonrasında elde edilen daha genç görünüm yaşam boyunca süremez. Cilt yaşlanmaya devam etmesine rağmen kişi yaşıtlarından genç görünmeye devam eder. Üstelik 7 yıl ila 10 yıl arasında değişen “daha genç gösterme” durumu söz konusudur. 50 yaşındaki bir hastanın bu ameliyattan sonra 40 ila 43 yaşında göstermesi mümkündür.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.