Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Jinekomasti, Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatıdır

Jinekomasti erkeklerde memenin fazla büyümesi durumu olarak adlandırılır.

Tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde meme dokusu parenkim adı verilen meme bezlerinden oluşmaktadır. Hormonal değişimler, ergenlik dönemi, aşırı alkol kullanımı, yaşın ilerlemesi, bazı ilaçların kullanımından dolayı oluşan yan etkiler gibi nedenler erkeklerde memede büyüme, sarkma, kadınsı meme oluşumu gibi sorunlara sebep olabilir. Böyle bir durumda Jinekomasti, yani erkeklerde meme küçültme ameliyatı, gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Erkeklerde meme büyümesi kaç türden ortaya çıkar?

Erkeklerde meme büyümesi üç farklı şekilde ortaya çıkabilir. En sık görülen şikayet hafif düzeyde oluşan, doku artışı fazla ancak deri artışı az olan büyüme şeklidir. Orta düzeyde bir büyümede doku artışı ve deri artışı fazla iken erkeklerde ileri derece meme büyümesinde hem doku hem de deri artışı son derece fazladır. Bu nedenle memede sarkma hatta kadınsı meme oluşumu dahi gözlenebilir ve müdahale edilmesi gerekir. Tüm erkeklerin ergenlik dönemi boyunca hafifde olsa bir meme büyümesi gözlenir. Ergenlik sürecinin bitiminde meme küçülerek erkek memesi görünümünü alır. Bu neden ile ergenlik süresi bitmeden, yani 18 yaşından önce, jinekomasti yapılamaz.

 

Jinekomasti estetiği ameliyatında genel veya lokal anestezi tercihi erkeklerde meme büyüme sorununun büyüklüğüne göre plastik cerrahınız tarafından belirlenir. Az miktarda bir meme dokusu büyümesi, mini bir liposuction ameliyatı ile giderilebilir ve lokal anestezi tercih edilebilir. Ancak ciddi ve şekil bozukluğuna neden olan bir büyüme söz konusu ise Liposuction işlemi için genel anestezi tercih edilebilir.

 

Jinekomasti estetiği ameliyatından sonra hafif bir ağrı hissedilmesi son derece normal ve beklenen bir durumdur. Erkeklerde meme küçültme estetiği ameliyatının ardından birkaç gün sonrasında günlük yaşama devam edilebilir. Jinekomasti sonrasında 2-3 hafta boyunca vücutta ödem oluşmasını önlemek amacı ile korse ve bandaj kullanılabilir.