Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kepçe Kulak Estetiği

Kulakların baş bölgesinden uzak olması görünümü olarak adlandırılan kepçe kulak, estetik cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Kulağın açılarının düzeltildiği ve başa yaklaştırılmasının sağlandığı kepçe kulak estetiği yani otoplasti ile kulağın ebatlarında bir küçülme de sağlanabilir. Bu ameliyat 6 yaşından sonra yapılabilir. Bu yaştan önce kulak gelişiminin tamamlanması henüz sağlanmadığından, ameliyatın yapılması da sakıncalı olabilir.

Kepçe Kulak Görünümü Neden Olur?

Kepçe kulak görünümü genellikle genetik faktörlere bağlı olarak, doğuştan oraya çıkar. Halk arasında bebekken kulağın kıvrılması ya da kıvrılmış kulağın üzerine yatmak gibi nedenler düşünülse de aslında bu durum kepçe kulak görünümüne neden olmaz.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyat hastanın yaşına ve durumuna bağlı olarak lokal anestezi altında gerçekleştirilebildiği gibi genel anestezi ile de yapılabilir. Küçük yaşta olan hastalarda genellikle genel anestezi tercih edilir. En genel teknikler kullanılarak gerçekleştirilen ameliyat yaklaşık olarak 1 saat sürer. Kulak bölgesi uyuşturulduktan sonra kulağın arka kısmına kesi uygulanır. Buradaki kıkırdak doku şekillendirilir ve sütür materyali kullanılarak kulağa doğru pozisyon verilir. İşlem tamamlandıktan sonra kepçe kulak ameliyatı bitiminde estetik dikiş ya da gizli dikiş olarak bilinen dikiş tekniği ile kesi kapatılır. Bu dikişler de ciltte kendiliğinden eridiği için dikiş alınmasına gerek kalmaz.

Kepçe Kulak Estetiğinde Bandaj Oluyor mu?

Ameliyattan sonra bandaj uygulamasının yapılması gerekir. Bandajlar yaklaşık olarak 7 ila 10 gün sonrasında çıkarılır. Ancak bu süre zarfında, kepçe kulak düzeltme işlemi ile kulağa kazandırılan açının korunması gerekir. Bu nedenle bandaj kullanılması zorunlu hale gelir. Kadın hastalar bu süreçte genellikle saç bandı kullanır. Bu sayede bandajların gizlenmesi ve saç bandının bandajı örtmesi mümkün olabilir. Erkek hastalar da bandana gibi aksesuarları kullanarak bandajı gizleme yoluna gidebilirler.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Etkisi Kalıcı mı?

Gayet güvenilir bir ameliyat olan estetik kepçe kulak ameliyatı etkisi uzun süreli olan bir yöntemdir. Kepçe kulak görünümü düzeltildikten sonra görünümün nüksetmesi riski mevcut olsa da son derece düşük. Sadece 2 mm ila 3 mm arasında bir açılma söz konusu olabilir. Bu durum ameliyatı yaptıran hastaların sadece % 1’inde görülebilir. Bu nedenle yapılan ameliyat ile elde edilen görünümün kalıcı olduğu söylenebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatında Risk Var mı?

İstisnasız her ameliyatta risk mevcuttur. Dolayısıyla kepçe kulak estetik ameliyatı da kendi içerisinde risk barındıran bir tekniktir. Fakat bu risklerin gerçekleşme oranlarında bakıldığında gayet düşük rakamlar karşımıza çıkmaktadır. Mevcut riskleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

·Enfeksiyon
·Kanama
·Hematom

Kepçe Kulak Ameliyatında Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

Ameliyatın gerçekleştiği gün ya da bir gün sonra çok hafif düzeyde ağrı ve sızı oluşabilir. Fakat ağrı kesici ilaç alımı ile bu durumu kontrol altına almak mümkündür. Ameliyatın ardından ağrı kesici ilaç ve antibiyotik alınması gerekebilir. Kadınlar ameliyatın ardından saç bandı kullanabildikleri ve bandajları gizleyebildikleri için günlük yaşantılarına hemen geri dönebilir. Erkekler ise bandajların görünümünden rahatsızlık duymaları durumunda bir hafta ila 10 gün sonra yaşamlarına geri dönebilirler. Kulaklarda hafif ödem ve kızarıklık oluşması da gayet normal. Kızarıklık 3 – 4 gün içerisinde, ödem ise bir hafta içerisinde ortadan kaybolur.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.