Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Büyütme

Meme Büyütme Estetiği Ameliyatı

Kadınlar için küçük göğüslere sahip olmak, mutsuzluk nedeni olabilmektedir. Bu yüzden daha büyük göğüslere sahip olmak için ameliyat olan kadınların sayısı az değildir. Gayet güvenilir bir cerrah işlem olan meme büyütme estetiği ameliyatı (augmentation mammaplasty) genel olarak göğüsün şeklini değiştirmek ve dolgunluğunu arttırmak ya da göğüsteki asimetrik görünümü düzeltmek amacıyla gerçekleştirilen bir uygulamadır. Dünya genelinde en çok yapılan 2. estetik ameliyat, meme büyütme ameliyatıdır. Bu ameliyatlarda gelişmiş 5. kuşak silikon protez daha iyi şekil vermek için kullanılır. Aynı zamanda yağ enjeksiyonuyla da meme büyütme işlemi gerçekleştirilebilir. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işlemi yarım beden kadar büyütme planlanıyorsa tek başına da kullanılabilir.

Meme Büyütme Estetiğinde Kullanılan Meme İmplantı

Vücudun pek çok bölgesinde silikon protezler kullanılmaktadır. Ancak estetik göğüs büyütme ameliyatlarında dış çeperi daha sert ve içerisi daha yumuşak dolguya sahip olan implantlar tercih edilir. Silikon implantların vücutta alerjik reaksiyon gösterme riski bulunmaz. Bu nedenle ameliyatlarda güvenle tercih edilen bir malzemedir. Memedeki silikonlar istendiğinde çıkarılabilir ve göğüs eski haline geri dönebilir.

Biçim bakımından kullanılan meme silikonu protezleri şöyle:

1-Yuvarlak meme silikonu
-Yüksek profilli
-Düşük profilli
2-Damla şeklinde meme silikonu

İçerik bakımından kullanılan meme silikonu protezleri ise şöyle:

1-Akıllı jel dolgulu meme protezi (Bu sayede meme protezin şekli bozulmaz)
2-İzonik dolgulu meme protezi

Göğüs Büyütme Estetiği Ameliyatına Hazırlık Süreci

-Hekiminize beklentilerinizi mutlaka bildirin.
-Ameliyattan 10 gün önce sigara ve alkol kullanımını bırakın.
-Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaç alımını ameliyattan bir hafta önce bırakın.

Meme Büyütme Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Cerrahi işlem genel anestezi ile gerçekleştirilir. Ameliyathane koşullarında gerçekleştirilen operasyon 1,5 saat ila 2 saat içerisinde tamamlanır. Ameliyat sırasında süt emzirmeyi sağlayan meme kanallarında herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Dolayısıyla ameliyat sonrasında doğum yapmanız ve emzirmeniz gerektiğinde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Silikon protez yerleştirilerek estetik meme büyütme ameliyatının yapılması halinde, göğsün alt kısmına, koltuk altına ya da meme başı kenarına kesi uygulanır. Silikon protez yerleştirildikten sonra ciltte kendiliğinden eriyen dikiş ipi kullanılarak kesi kapatılır. Kullanılan silikon protezlerin dış çeperi oluşturduğu ve dolgu maddesinin değişebileceği de bilinmelidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Eğer silikon protez yerleştirilerek göğüs büyütme estetiği ameliyatı gerçekleştirildiyse göğüsün bir bölgesine mutlaka 3-4 cm uzunluğunda kesi uygulanması gerekir. Kesi sonrası vücut tarafından eritilen dikiş ipleri kullanılır. Ancak yine de belli belirsiz de olsa skar adı verilen bir iz kalabilir. Yaklaşık 1 yıl sonrasında bu izin belirginliği çok daha azalır.

Meme Büyütme Estetiği Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Nasıl?

Ameliyattan hemen sonra 2 hafta boyunca göğüsleriniz biraz daha büyük olabilir. Zamanla istediğiniz ölçü elde edilir. İşlemin ardından 3 ila 4 gün kollarınızı kesinlikle zorlamamanız, darbelere karşı göğüslerinizi korumanız gerekir. Hafif ağrı hissi oluşabilir ancak ağrı kesici ilaç alımı ile bu sorun önlenir. Aynı zamanda tüm ameliyatlarda olduğu gibi göğüs büyütme estetiği ameliyatı sonrasında da hafif morluklar ve şişlikler de oluşabilir. Son derece normal olan bu görünüm bir hafta sonrasında ortadan kalkar. Yaklaşık 3 – 4 gün istirahat etmeniz gerekir. 4 gün sonrasında iş yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Ameliyattan 4 gün sonra banyo yapılabilir. 2 ay sonrasında ise her türlü spor aktivitesi yapılabilir.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.