Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme Estetiği Ameliyatı

Genetik faktörler, yaşlanma, kilo alıp verme, doğum, emzirme ve daha pek çok neden meme de sarkma meydana getirmektedir. Estetik cerrahi işlemler arasında yer alan meme dikleştirme estetiği (mastopeksi) sarkık bir görünüme bürünen göğüslerin daha dik ve daha estetik bir görünüm almasını amaçlar. Özellikle doğum sonrası emzirme sürecinde çok sayıda kadının ortak problemi olan sarkma neticesinde göğüs başı aşağıya doğru bakacak kadar deformasyon meydana gelebilir. Ancak başarılı bir şekilde gerçekleştirilen meme dikleştirme ameliyatı ile artık memenin eski formunu ve dik görünümünü kazanması mümkündür.

Meme Dikleştirme Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen estetik meme dikleştirme ameliyatı esnasında memenin konik bir yapıya kavuşması amaçlanır ve göğüs adeta yeniden şekillendirilir. Göğüslerde sarkma meydana geldiğinde meme başı olarak adlandırılan doku yani areola da genişler. Bu nedenle dikleştirme ameliyatlarının çok büyük bir bölümünde areola dokusu da daraltılır. Bu sayede çok daha estetik ve memenin görünümüne uygun bir göğüs ucu görünümü de elde edilir. Ameliyat yaklaşık olarak 2- 3 saat içerisinde tamamlanır. Ameliyatın nasıl gerçekleştirileceği ise memedeki sarkmanın formuna bağlı olarak değişir.

Birinci Derece Sarkmada Meme Dikleştirme Ameliyatı

Göğüsteki sarkma meme altı çizgisi olarak adlandırılan bölgeye yakın ya da bu çizgi hizasında ise bu durumda birinci derece yani hafif sarkma mevcut demektir. Bu sarkma formunda sadece areola olarak adlandırılan meme başının çevresinden küçük bir doku ve cilt çıkarılması yapılır. Memede dikleşme görünümü kolaylıkla ortaya çıkar.

İkinci Derece Sarkmada Meme Dikleştirme Ameliyatı

Göğüste meydana gelen sarkma neticesinde meme başı eğer meme altı çizgisinden 1 ila 2,5 cm aşağıda ise bu durumda orta yani ikinci derece sarkma mevcut demektir. Elbette daha fazla deri ve doku çıkarımına ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla orta derece sarkmalarda tam bir estetik meme dikleştirme ameliyatı gerçekleştirilir. Hem areola çevresine hem de göğsün altına inen dik bir çizgi formunda kesi uygulanır. Bu iz lolipop şeklindedir.

Üçüncü Derece Sarkmada Meme Dikleştirme Ameliyatı

Eğer meme başı meme altı çizgisinin 3 cm aşağısında bulunuyorsa, bu durumda ileri yani üçüncü derece sarkma mevcudiyeti var demektir. Bu sarkma formunda ameliyat ters T şeklinde uygulanan kesi ile gerçekleştirilir. Bu durumda kesi meme altında az miktarda uzayabilir. Fazla doku ve cilt ile birlikte meme başındaki genişlemiş alan da çıkarılır.

Meme Dikleştirme Ameliyatında İz Kalır mı?

Göğüslere dik bir form kazandırmak için gerçekleştirilen ameliyatla meme dikleştirme işleminde cerrahi kesi yapılır. Ameliyat ile fazla doku ve cildin çıkarılmasının ardından estetik dikiş olarak bilinen teknik ile kesiler kapatılır. Ancak her kesi gibi bu ameliyatta yapılan kesilerin de hafif bir izi ciltte oluşur. İlk dönemde kırmızı bir renge sahip olan ameliyat izi 1 yıl içerisinde normal cilt rengini alır. 1 yıl sonrasında zaten hafif olan izlerin görünümü daha da hafifler. İzler sutyen içerisinde kaldığından bikini giyildiğinde de görünmez. Göğüsün hangi kısmında iz olacağı ise ameliyatta uygulanan kesiye bağlı olarak değişir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıl?

Genel anestezi ile yapılan ameliyat sonrasında sadece hafif bir ağrı hissedilir. Fakat ağrı kesici ilaç alarak bu ağrı hissinin de ortadan kaldırılması mümkündür. Yaklaşık olarak 4 ila 5 gün boyunca göğüs bölgesinde oluşan hafif şişlikler mevcudiyetini korur. En fazla bir hafta sonrasında şişlikler hızla azalır ve bir süre sonra tamamen geçer. Dikişler 10 ila 12 gün içerisinde iyileşir. Bu ameliyatta vücut tarafından eritilen dikiş ipleri kullanıldığı için operasyon sonrasında dikiş almaya gerek kalmaz. İlk 1 ay göğüslerde çok dik bir görünüm ortaya çıksa da 1 ay sonra doğal bir dik görünüm oluşur. Operasyondan 3 – 4 gün sonra hastanın iş yaşamına geri dönmesi mümkün olur. Yalnızca 1 ay ağır spor aktiviteleri yapması sakıncalıdır. Göğüs bölgesine darbe almamak için hastanın dikkatli olması da bu süreçte önerilir.

Göğüs Dikleştirmede Silikon Kullanılabilir mi?

Günümüzde gelişen yeni medikal estetik teknikleri sayesinde pek çok estetik uygulama bir arada kombine şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan biri de meme dikleştirme ve silikon uygulaması kombinasyonudur. Eğer memede hem sarkmanın ortadan kalkması hem de irileşme talebi mevcutsa bu durumda silikon implant kullanılarak ve sarkan doku ile cilt çıkarılarak da meme dikleştirilir. Bu iki işlemde dikleşme ile birlikte memede büyüme de elde edilmiş olmaktadır.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.