Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Küçültme

Meme Küçültme Estetiği Ameliyatı

Dünya genelinde estetik ameliyatlar en çok meme üzerinde gerçekleştirilir. Yapılan estetik müdahaleler arasında meme küçültme estetiği (reduction mammaplasty) de mevcuttur. Göğüsteki irilik hastalarda sadece estetik görünüm açısında sorun yaratmaz. Aynı zamanda memelerde sarkma, sırt ve boyun ağrıları gibi çeşitli sorunlara da davetiye çıkarabilmektedir. Hatta zamanla kambur duruşun tek nedeni dahi olabilir. Nefes almada sıkıntı, bel fıtığı, sütyen askısının kan dolaşımını azaltması, uyuşukluk hissi gibi iri memeden kaynaklanabilen sorunlar meme küçültme ameliyatı ile giderilebilir.

Estetik Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Operasyon esnasında memenin ne oranda küçültüleceği, hastanın vücut ölçülerine ve hastanın taleplerine göre belirlenir. Göğüste fazla olan deri ile derinin altında bulunan meme dokusu, cerrahi olarak çıkarılır. Kesinin göğsün hangi bölgesine uygulanacağı ise yapılacak olan küçültme oranına, memenin durumuna ya da hekimin tercihine göre değişir. Ardından meme başı olarak adlandırılan doku (areola), olması gereken yere taşınır. Vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılarak açılan kesiler kapatılır. Bazı hastalarda estetik meme küçültme ameliyatı esnasında meme ucu da küçültülebiliyor ve ardından olması gereken yere taşınır. Bazı hastalarda ameliyat esnasında koltuk altına uzanan fazla yağ dokusu için liposuction tekniğinin kullanılması da gerekebilir.

Meme Küçültme Ameliyatında İz Kalır mı?

Cerrahi kesi uygulanan pek çok estetik cerrahi işleminde görünümü hafif de olsa iz kalır. Ancak bu izin görünümü belli belirsiz olur ve yaklaşık 1 yıl sonra görünümü çok daha fazla hafifler. Kişinin cilt yapısına bağlı olarak ameliyat izinin çok az kaldığı vakaların sayısı da oldukça fazladır.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Neler?

·Anesteziden kaynaklanan riskler
·Enfeksiyon
·Göğüste ve göğüs ucunda hafif his değişikliği
·Hematoma (kanama)
·Ciltte renk değişimi
·Sıvı toplanması

Ameliyatların hemen hepsinde bu tür riskler bulunur. Ancak söz konusu risklerin gerçekleşme oranı da oldukça düşüktür. Yine de hastanın meme küçültme ameliyatı kararı vermeden önce olası riskler hakkında bilgi sahibi olmasında fayda vardır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Nasıl?

Ameliyatın tamamlanmasının ardından hafif ağrıların oluşması son derece beklenen bir durumdur. Genellikle ameliyat sonrasında hastaya ağrı kesici ilaç verilir. İlk 4 – 5 gün içerisinde meme ağrısı ile beraber kollarda da hafif ağrılar görülebilir. Bu ağrılar geçici olmakla beraber hastanın günlük yaşantısını olumsuz etkileyecek düzeyde olmaz. Ayrıca meme küçültme estetiği işleminden sonra şişliklerin oluşması, meme ucunda his kaybının olması, morlukların oluşması gibi beklenen durumlar meydana gelebilir. Bunlar da yaklaşık olarak bir hafta içerisinde ortadan kaybolur.

Burada amaç meme içerisinde birikim olmasını engellemek için kullanılan silikon borular en fazla 1-2 gün sonrasında çıkarılır. Uygulama sonrasında sutyene benzeyen bir bandajlama yapılır. 2 ila 3 gün sonrasında pansuman yapıldıktan sonra hastanın sporcu sutyeni takması istenir. Hastanın sporcu sutyenini düzenli olarak en az 2 ay boyunca kullanması gerekir. Bu sayede memeye ameliyat sırasında kazandırılan görünümün korunması amaçlanır. Hastanın iş yaşamına geri dönebilmesi için en fazla 2 haftalık bir zaman dilimine ihtiyacı olur. Bazı hastalar ameliyattan bir hafta sonra işine dönebilmektedir. 3 ay ağır spor aktivitelerinden kaçınmak gerekir. Memeler gerçek şeklini 6 ay sonrasında alır.

Meme Küçültme Ameliyatının Etkisi Kalıcı mı?

Bu ameliyat ile memeye kazandırılan görünüm kalıcı olur. Ancak tüm hastalar tarafından bilinmesi gereken önemli hususlar mevcuttur. Kilo almak ya da vermek, geçirilen hastalıklar, hamilelik sonrası emzirme elbette memelerin şeklinde değişimi beraberinde getirir. Bu durumda estetik meme küçültme ameliyatı ile elde edilen görünümün mevcudiyetini aynen koruması beklenemez.

Meme Küçültme Estetiği Hangi Tekniklerle Yapılabilir?

·Meme Ucundan Yapılan Meme Küçültme
Çok az miktarda meme küçültme ihtiyacı olduğunda tercih edilir.
· Lolipop Şeklinde Meme Küçültme
Meme dokusundan fazlalık çıkarılması gerektiğinde tercih edilir.
·Ters T Şeklinde Meme Küçültme
Meme boyutunun iri ve sarmanın fazla olduğu durumlarda tercih edilir.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.