Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Üst Göz Kapağı Estetiği

Üst göz kapağı estetiği öncesinde genellikle botoks uygulaması yapılır. Bu sayede göz kapaklarında gevşeklik olup olmadığı çok daha net bir şekilde değerlendirilebilir. Göz kapaklarında sarkma ya da bollaşma tespit edilirse üst göz kapağı estetiği ameliyatı yapılmasına karar verilir. Bu ameliyat lokal anestezi ve sedasyon ile gerçekleştirilir. Yaklaşık olarak 30 dakika içerisinde tamamlanır ancak ender durumlarda ameliyatın süresi 2 saati de bulabilir. Ameliyat öncesinde hastanın üst göz kapağına çizim yapılarak deri çıkarımına karar verilir. Ameliyat esnasında daha önce belirlenen cilt ve kas dokusu çıkarılarak, gergin bir göz kapağı görünümü yakalanır. Hastaların büyük bölümünde göz torbaları üzerinde bir işlem yapılmasına gerek kalmamaktadır. Fakat bazı hastalarda göz torbaları belirgin olduğundan, ameliyat esnasında bir miktar küçültülmelerine gereksinim duyulabilinir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatına Nasıl Hazırlanmalı?

Ameliyat tarihinden bir hafta önce sigara kullanımı durdurulmalı. Aynı zamanda göz kapağı ameliyatı iyileşme süresi bakımından alkol kullanımının ve kan sulandırıcı ilaç kullanımının da işlemden bir hafta öncesinde durdurulması gerekir. Ameliyattan bir hafta sonrasına kadar sigara, alkol ve kan sulandırıcı ilaç alımının olmaması, iyileşme açısından büyük önem taşımaktadır.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatının Etkisi Kalıcı mı?

Göz kapağı üzerinde gerçekleştirilen estetik ameliyatın etkisi genellikle 10-15 yıl devam eder. Ancak yaşlanmanın devam etmesiyle birlikte, ameliyattan hemen sonra elde edilen görünümün ömür boyu devam etmesi mümkün olmaz. Elbette göz kapakları da ilerleyen yaşa bağlı cilt değişimlerinden etkilenir. Ancak fazla deri ve kas dokusu estetik göz kapağı ameliyatı ile çıkarıldığından, gergin bir göz kapağı görünümü çok uzun yıllar korunabilir. Bu nedenle hastanın bir süre sonra yeniden estetik ameliyat ihtiyacı genellikle doğmuyor. Yaşlanmanın devam etmesi nedeniyle ameliyatın etkisinin kalıcı olduğu tam olarak söylenemese de, uzun süreli bir etki elde edildiği kesindir.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Ameliyattan sonra gözler kapatılmaz. Ayrıca çok ince olan bandajlar kullanılır ve bu sayede ameliyatın hemen ardından hasta görmeye devam eder. 24 saat boyunca gözlerin etrafına soğuk kompres yapılması gerekir. Burada amaç daha az morluk ve daha az şişlik oluşmasını sağlamaktır. Yine de ameliyatın ardından hafif morluk ve şişliklerin oluşması beklenen bir durumdur. Hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur. 2 gün sonra kontrol yapılır ve bandajlar çıkarılır. Yaklaşık bir hafta sonrasında morluk ve şişlikler yok olur.

Hastaların iş yaşamlarına dönmesi için sadece 5 gün beklemeleri yeterli olabilmektedir. Bu süre zarfında dikişler alınır ve bantlar çıkarılır. Dolayısıyla hastanın dışarıdan görünümünde herhangi bir değişim olmaz. Ameliyattan bir hafta sonra makyaj yapılabilir. Ameliyat yapıldığına dair tüm emarelerin ortadan kalkması için 1 aylık bir zaman dilimine ihtiyaç duyulur. Göz kapaklarında tamamen iyileşmenin gerçekleşmesi ise 6 aylık süreçte gerçekleşir.