Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yeni Nesil Yüz Germe

Anti-aging tedavilerdeki gelişmelere rağmen yüz germe ameliyatlarına bir alternatif yok.  Estetik ve Plastik Cerrah Dr. Osman Şenel bu alandaki yenilikleri anlatıyor.

 

Dr. Osman Şenel, yüz germe ameliyatlarının 1950’li yıllardan beri yapıldığını ama eskiden operasyonların sadece deri fazlalığı almadan ibaret olduğunu söylüyor. “Tabii yer değiştiren dokulara müdahale edilmediğinde sonuçlar da yapay oluyordu. Deri fazlalığını kesip yüzü yukarı çekmek yaşlanmanın sadece bir boyutuna müdahale etmek anlamına geliyordu.”

Bugün ise yüz germe ameliyatları eskisinden çok daha sofistike. Dr. Osman Şenel “Hastanın anatomisine göre farklı teknikler kullanılarak ameliyat yapılıyor. Sadece fazla deriye değil alttaki dokulara da müdahaleler yapılıyor. Yüz kaslarının, yağ dokusunun yerleri değiştiriliyor. Sarkan dokunun gençliğinizde bulunduğu eski yerine kaydırılması ve gerekli yerlere yeniden hacim verilmesi yoluyla çok doğal bir görünüm elde ediliyor.”

Son yıllarda yüz germe ameliyatlarına eklenen başka bir teknik de, yağ transferi. Vücudun başka bir bölgesinden alınan yağ işlemden geçirilerek yanaklara ve elmacık kemiklerine ekleniyor. Dr. Şenel, “Böylece yüze yıllarla beraber kaybettiği hacim geri verilmiş oluyor. Kısacası elimizdeki farklı teknikler sayesinde artık yüzdeki yaşlanmaya her boyutuyla müdahale etmek mümkün.”

 

“İyice Yaşlanıp Öyle Gelin”

Bundan 40 sene önce yüzündeki değişimden şikâyetçi olan orta yaşlarındaki bir kadın, yüz germe ameliyatı yaptırmayı düşündüğünde beklemesi söyleniyordu. Yani kendinizi daha iyi hissetmek için yaşlanmayı beklemek zorundaydınız.

Dr. Şenel, pek çok anti-aging sistem olsa da, bu tedaviler daha radikal sonuçlar almak isteyen hastalar için yeterli olmayabiliyor diyor ve ekliyor: “Eskiden yüzünü gerdirmek isteyen pek çok hastayı geri çevirmek zorunda kalıyorduk. Yüz germe operasyonuna uygun bir aday olmak için cildinizin iyice sarkmasını beklemek zorundaydınız.  Yani daha genç görünmek için 50’li hatta 60’lı yaşlara kadar sabretmeniz anlamına geliyordu.”

Dr.  Şenel, “Bugün ise daha genç hastalar için de çözümler sunabiliyoruz. Mini lift, yani kısıtlı yüz germe ameliyatı ilk olarak 1990’ların başında ortaya çıktı, zaman içinde de yenilikçi tekniklerle geliştirildi. Yüzün orta bölümüne uygulanan bu yüz germe ameliyatını genelde 40’lı yaşlardaki hastalara yapıyoruz. Bunlar yüzlerinde belirgin bir sarkma ve deri fazlalığı olmayan hastalar.”

Dr.Şenel mini lift yüz germe ameliyatının ufak kesi izleri ve endoskopik tekniklerle uygulandığını söylüyor. “Derinin altındaki yüz dokularını, daha genç bir kontur yaratmak için eski yerine geri getiriyoruz. Aynı zamanda kaşlardaki düşüklüğü, burun kenarlarından ağız kenarına uzanan hattı, yanaklardaki sarkma da düzeltebiliyoruz. Hatta, bu ameliyat sırasında klasik yüz germe ameliyatındaki kadar olmasa da bir parça deri de kesilerek alınabilir. Ama bu miktar son derece kısıtlıdır.”

 

Hâlâ Siz, Ama Daha Genç bir Siz 

Kadınların estetik cerrahide en çok anesteziden korktuğu düşünülse de esas endişeleri başka birine benzemek.  Dr. Şenel, “Hastalarım, estetik yaptırdıktan sonra bakışları, gülümsemeleri değişen, artık kendileri gibi görünmeyen arkadaşlarından bahsediyorlar ve en büyük endişelerinin böyle bir sonuç olduğunu söylüyorlar. Biz estetik cerrahların amacı sizi değiştirmek değil, yaşınıza göre daha genç ve daha hoş göstermek olmalı.”

Peki, aşırı gergin ve doğal olmayan bir ifadeye sahip olmamak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Dr. Şenel “En önemlisi, estetik cerrahınızı akıllıca seçmenizdir” diyor.  “İyi bir cerrah, yüzünüzü gererken, var olan tüm özelliklerini göz önüne alacaktır. Her hasta için doğru tekniği seçmek son derece önemlidir. Doktor, hastanın kemik yapısını ve cildinin güneşten gördüğü hasarı göz önüne almazsa, hiç doğal olmayan bir yüz yaratabilir. İyi bir doktor, hastasının yüzünü, asimetrilerini ve 10-15 yıl önce neye benzediğini çok iyi incelemeli ve operasyonu ona göre yapmalıdır.”

Dr. Osman Şenel, ister mini-lift ister tam yüz germe ameliyatı yaptıracak olsun hastanın gerçekçi beklentilere sahip olmasının son derece önemli olduğunu söylüyor:

“Bu ameliyatlar yüzünüzden yılların izlerini silmek için en etkili yöntemdir. Ama unutmayın sizi tekrar 18 yaşında yapamazlar!”

Yüz Germe Ameliyatı <— hakkında genel bilgi için tıklayın