Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yüz Germe Estetiği

Yüz Germe Estetiği Ameliyatı

İlerleyen zamana yenik düşen cilt, özellikle 40’lı yaşların geride kalmasıyla beraber yaşlanma belirtileri göstermeye başlar. Zamanla derinin sarkması ise kaçınılmaz bir durumdur. Ancak gelişen teknoloji ve yeni teknikler artık ciltteki sarkık görüntünün kolaylıkla ortadan kaldırılmasını da beraberinde getiriyor. Uygulanan “gençleşme” yöntemlerinden biri de yüz germe estetiği (rhytidectomy) ameliyatı. Yüzdeki elmacık kemikleri başta olmak üzere tüm yüze uygulanan germe estetiği, hem kadınlarda hem de erkeklerde başarılı bir netice elde edilmesini sağlıyor.

Hastanın daha genç ve çok daha zinde bir yüz görünümüne sahip olmasını sağlayan işlem, boyun bölgesinde meydana gelen sarkık deri üzerine de uygulanabiliyor. Aynı zamanda çene altı yağlanmaları neticesinde oluşan sarkmayı gidermek adına da sıklıkla tercih edilen bir teknik olduğu söylenebilir.

Yüz Germe Estetiği Nasıl Yapılır?

Yüz ve boyun germe ameliyatı sedasyon ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hasta ameliyat esnasında herhangi bir ağrı hissetmez. Kulak önünde başlayan, kulak arkasında devam eden cerrahi bir kesi yapılır. Bu iz nerdeyse görünmezdir. Yapılan bu kesiden yüz kaslarının ilişkili olduğu “SMAS” dokusu kaldırılır. Bu sağlam ve özel doku şakağa ve kulak arkasına doğru gerilerek dikilir. Bu sayede yüz yaşlanmasının ana nedeni olan sakmış yüz kasları, yağ yastıkçıkları ve yüz ligamanları genç bir insanda olması gereken doğal yerlerine taşınır. Yüz germe ameliyatı smas dediğimiz bu özel dokunun şekillendirilmesi sayesinde olur. Ameliyat sonunda sarkmış deri de gerektiği kadar çıkartılarak dikilir ve ameliyat sonlandırılır. Bu uygulama tüm yüz ve boyun bölgesinde yapılıyor olsa da ihtiyaç halinde şakak bölgesinin gerilmesi de ameliyata eklenebilir. Yâda sadece boyun ve yüzün alt ovali ile de sınırlı kalabilir.

Yüz Germe Estetiği ile Kombine Yapılabilen Uygulamalar Neler?

Çok daha genç bir görünüm elde etmek istiyorsanız yüz gençleştirme ameliyatı ile beraber kombine uygulamalardan da faydalanabilirsiniz. Örneğin lazer ile cilt soyma, dolgu, botoks, burun estetiği, göz kapağı estetiği, alın germe operasyonu, kaş kaldırma estetiği gibi uygulamalar yüz germe ameliyatıyla beraber yapılabilir ve sadece genç bir görünüm kazanmakla kalmayıp, çok daha güzel bir yüz görünümü de kazanabilirsiniz.

Yüz Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Cerrahi olarak müdahale edilecek olan yüz bölgesinin durumuna ve genişliğine bağlı olarak yapılan yüz gençleştirme estetiği ameliyatı süresi de değişiyor. Genellikle 3 ila 3,5 saat arasında ameliyat tamamlanır. Kimi hastalarda ameliyat süresinin 5 saate kadar uzayabileceği de bilinmeli. Kendini iyi hissettiğinde, ertesi gün evine gidebiliyor ya da hastanın durumuna bağlı olarak 2 gün hastanede istirahat etmesi gerekebiliyor. Kesi için kullanılan dikişler ise 5 ila 7 gün sonrasında alınıyor.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanır?

Elbette bu uygulamada cerrahi bir müdahale söz konusu oluyor. Ameliyat sonrasında yüzde ve göz altında hafif morluklar oluşabilir. Yüz bölgesinde hafif şişlikler meydana gelmesi ise beklenen bir durum. Yüzde şiddetli olmamak kaydıyla gerginlik hissi ile uyuşukluk hissi oluşması da sık görülen bir durum. Yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde hem morluklar hem de şişlikler ortadan kalkar. İlk 2 hafta ağır aktivitelerden kaçınmak, güneş ışığından korunmak ve yüz bölgesine darbe almamaya dikkat etmek gerekiyor. Bu sürenin sonunda hasta her türlü sosyal aktiviteye katılabilir. Ancak hastanın tam olarak ameliyatın neticelerini net bir şekilde görmesi 2 ila 3 ay sürebiliyor. Bazı hastalarda bu süre çok daha kısa oluyor. Erkek hastaların ameliyat sonrasında yaklaşık 3 hafta sakal tıraşı olmaları önerilmiyor.

Yüz Germe Ameliyatında İz Kalır mı?

Kesi uygulanan tüm cerrahi müdahaleler gibi yüz germe operasyonu sonrasında da son derece hafif bir iz kalır. Zamanla kesi izi çok daha fazla hafifliyor. Ameliyat esnasında şakaklara kesi uygulanması halinde bu iz saçlı deri içerisinde kaldığından hiçbir şekilde belli olmaz.

Yüz Germe Ameliyatı ile Tüm Kırışıklıklar Yok Olur mu?

Yüz germe ameliyatı yüzün sarkması sonucu yaşlı ve yorgun görüntünün düzeltilmesi amacı ile yapılan bir ameliyattır. Kırışıklıklara bir miktar fayda eder. Kırışıklıkların tedavisi gelişmiş teknolojik tedavilerin ( Fraksiyonel lazer, Fraksiyonel Radyofrekans ) dolgu ve botoks tedavileri ile daha etkindir. Cerrahi ve cerrahi dışı estetik uygulamalarının bir arada kombine kullanılması genç, sağlıklı ve zinde bir görünüm için temeldir.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.